Tuesday, 16 April 2024
Login |  Register 
Local Sports News
Sabetha, ACCHS, and Nemaha Central Shine as 30+ local Wrestlers Qualify for 3-2-1A State Tournament
By Brandon Tadtman
Copyright: MSC Sports
02/17/2024

The Sabetha Bluejays captured the team title at the Class 3-2-1A Regional Wrestling Tournament in Rossville on Saturday. 

Sabetha dominated from the jump and finished with 211.5 points. ACCHS finished in second place with 192 points while Council Grove finished in third place with 152.5 points. 

Nemaha Central finished in fourth place with 137 points while Burlingame rounded out the top five with 107 points.

Other notable team scores include Maur Hill-Mount Academy in seventh place with 49 points, Onaga in eighth place with 48 points, Pleasant Ridge 12th place with 39 points, Royal Valley 14th place with 32 points, and Riverside 15th place with 30.5 points. 

Overall, there are 35 local wrestlers who will be competing at the 3-2-1A State Tournament in Salina on Feb. 22-24. 

State qualifiers listed below for all weight classes (Top 4 qualify):

106: CHAMPIONSHIP – Nemaha Central’s Harry Langill (31-4) defeated Burlingame’s Chase Courtois (32-14) by majority decision (10-2) CONSOLATION FINAL – Sabetha’s Jackson Jacobs (31-15) defeated Council Grove’s Jameson Fetters (16-23) by fall (2:32)

113: CHAMPIONSHIP – Nemaha Central’s Keaton Rottinghaus (37-2) defeated Sabetha’s Lincoln Menold (30-13) by fall (3:46) CONSOLATION FINAL – Council Grove Nate Seimears (36-6) defeated Northern Height’s Cole Gerleman (21-17) by fall (2:18)

120: CHAMPIONSHIP – Council Grove’s Bradley Doombos (37-5) defeated Maur Hill-Mount Academy’s Jaxson Vice (30-2) by majority decision (15-2) CONSOLATION FINAL – ACCHS’s Cody Falk (26-12) defeated Wabaunsee’s Weston Johnson (23-19) by fall (4:26)

126: CHAMPIONSHIP – ACCHS’s Adler Koontz (30-5) defeated Sabetha’s Caleb Renyer (36-6) by majority decision (10-2) CONSOLATION FINAL – Northern Height’s Leo DeDonder (27-10) defeated Burlingame’s Eli Moon (28-8) by sudden victory (1) (13-11)

132: CHAMPIONSHIP – Burlingame’s Logan Courtois (42-1) defeated Sabetha’s Cullen Wikle (39-5) by decision (8-2) CONSOLATION FINAL – Nemaha Central’s Lucas Holthaus (37-10) defeated Council Grove’s Mason Wilkens (35-13) by majority decision (8-0)

138: CHAMPIONSHIP – ACCHS’s Austin Smith (32-9) defeated Onaga’s Landon Koelling (32-6) by decision (4-2) CONSOLATION FINAL – Sabetha’s Andre Dalinghaus (26-15) defeated McLouth’s Justin Patz (22-8) by majority decision (14-1)

144: CHAMPIONSHIP – Riley County’s Kaden Gutsch (39-6) defeated Maur Hill-Mount Academy’s Jack Moore (18-6) by fall (3:58) CONSOLATION FINAL – Riverside’s Cody Hewins (23-15) defeated Council Grove’s Hadley Smith (28-15) by fall (4:12)

150: CHAMPIONSHIP – Sabetha’s Colin Menold (43-0) defeated ACCHS’s Max Bottorff (35-7) by decision (5-2) CONSOLATION FINAL – Northern Height’s Logan Schlimme (28-15) defeated Cair Paravel’s Jacob Waldy (27-10) by decision (12-8)

157: CHAMPIONSHIP – ACCHS’s Easton Schletzbaum (41-1) defeated Sabetha’s Cole Hinton (30-5) by decision (4-0) CONSOLATION FINAL – Pleasant Ridge’s Mason Ewert (30-6) defeated Council Grove’s Caden Honer (37-13) by a decision (7-5)

165: CHAMPIONSHIP – Nemaha Central’s Abram Keim (33-5) defeated Sabetha’s Brayden Meredith (29-16) by fall (:56) CONSOLATION FINAL – ACCHS’s Kannon Crossland (14-7) defeated Royal Valley’s Calvin Riley (14-10) by fall (:23)

175: CHAMPIONSHIP – Burlingame’s Jose Arevalo (30-7) defeated Wabaunsee’s Alex Beggs (30-8) by fall (3:32) CONSOLATION FINAL – ACCHS’s Elijah Webb (26-14) defeated Nemaha Central’s Seth Meyer (18-17) by fall (2:17)

190: CHAMPIONSHIP – Council Grove’s Ace Monihen (37-4) defeated Sabetha’s Dalton Rokey (21-5) by majority decision (11-0) CONSOLATION FINAL – Pleasant Ridge’s John McEvoy (28-5) defeated Royal Valley’s Cyrus Harding (32-9) by decision (7-0)

215: CHAMPIONSHIP – ACCHS’s Vincent Webb (31-6) defeated Rossville’s Barret Lietz (35-8) by majority decision (16-8) CONSOLATION FINAL – Council Grove’s Tyler Hutchinson (37-7) defeated St. Marys Dalton Schleif (17-8) by majority decision (10-1)

285: CHAMPIONSHIP – Council Grove’s Holden Ziegler (31-2) defeated Sabetha’s Joshua Grimm (29-3) by UTB (6-5) CONSOLATION FINAL – Nemaha Central’s Holden Bass (22-8) defeated Onaga’s Tatum Lara (26-9) by majority decision (12-3)


©2024 MSC Sports
Hiawatha, KS 66434
EEO Public Report


Powered by Radio Media Group