Monday, 27 June 2022
Login |  Register 
Local Sports News
JCN Sweeps Jackson Heights Invitational
By Brandon Tadtman

The Jefferson County North track and field teams picked up first place finishes at the Jackson Heights Invitational on Tuesday afternoon. 

The JCN girls finished with 102 points while Sabetha was not far off with 100 points in second place. Jackson Heights finished in third place with 99 points while Royal Valley finished in fifth place with 70 points, and Horton sixth with 40. 

Onaga, Wetmore, and ACCHS rounded out the top 10. 

It was also tight on the boys side with JCN finishing in first place with 104 points while Jackson Heights finished second with 102 points. 

ACCHS tallied 90 points to finish in third place while Royal Valley finished in fourth with 87.5.

Rounding out the top 10 in scoring was Sabetha, Wetmore, Onaga, Wabaunsee, and Horton. 

Girls Results: 

100 Meters 

1. 12 Lauren Schutter   12.78 PR Wabaunsee  
2. 12 Maliyah Soto   13.11 SR Horton  
3. 12 Olivia Saner   13.14 PR Sabetha  
4. 9 Audrey Gibson   13.27 PR Mound City  
5. 11 Katelyn Schmalz   13.52 Jefferson Co  
6. 10 Brianna Bates   13.77 Onaga


200 Meters

1. 12 Lauren Schutter   26.99 SR Wabaunsee  
2. 11 Mary Lukert   27.04 Sabetha  
3. 9 Audrey Gibson   27.90 PR Mound City  
4. 11 Kanyon Olberding   27.94 SR Jackson Heights  
5. 10 Ava Barnes   28.40 PR Mound City  
6. 11 Katelyn Schmalz   28.68 PR Jefferson Co


400 Meters 

1. 11 Mary Lukert   1:04.87 PR Sabetha  
2. 10 Brianna Bates   1:11.81 Onaga  
3. 9 Aubrey Schmelzle   1:13.34 Sabetha  
4. 11 Audrey Bell   1:14.98 SR Jefferson Co  
5. 12 Zetta Noll   1:15.37 PR Jefferson Co  
6. 9 Madeline Forant   1:15.49 PR Atchison Co


800 Meters 

1. 9 Payton Wurtz   2:26.34 PR Wabaunsee  
2. 10 Leah Lukert   2:42.00 SR Sabetha  
3. 11 Cheyenne Hittle   2:42.78 PR Royal Valley  
4. 12 Annie Allen   2:43.06 Jackson Heights  
5. 11 Tressa Jim   2:47.50 PR Royal Valley  
6. 9 Ivy Fujibayashi   2:56.44 PR Jefferson Co


1600 Meters 

1. 12 Annie Allen   5:59.77 SR Jackson Heights  
2. 11 Cheyenne Hittle   6:08.12 SR Royal Valley  
3. 11 Lani Wiggli   6:12.15 PR Wetmore  
4. 9 Laura Metzger   6:23.97 PR Sabetha  
5. 10 Jordyn Renk   6:24.81 SR Jefferson Co  
6. 10 Sydney Myers   6:53.38 SR Jefferson Co


3200 Meters 

1. 11 Rebekah Stuhlsatz   12:35.84 PR Wabaunsee  
2. 9 Lauren Bowles   14:21.59 PR Sabetha  
3. 9 Bowie Weishaar   15:02.15 Jefferson Co  
4. 10 Sydney Myers   15:26.94 Jefferson Co


100 Meter Hurdles 

1. 12 Madison Schurle   17.24 Wabaunsee  
2. 11 MaeShayla Tye   17.30 PR Royal Valley  
3. 10 Clara Johnson   18.65 Jefferson Co  
4. 9 Molly Ogden   18.89 Royal Valley  
5. 11 Mallori Mulroy   19.21 Jackson Heights  
6. 11 Alli Nider   20.71 PR Onaga


300 Meter Hurdles 

1. 11 MaeShayla Tye   56.02 Royal Valley  
2. 12 Maliyah Soto   57.40 PR Horton  
3. 10 Clara Johnson   57.86 Jefferson Co  
4. 11 Mallori Mulroy   58.50 Jackson Heights  
5. 9 Molly Ogden   1:00.42 PR Royal Valley  
6. 9 Eve Bailey   1:00.96 Sabetha


4x100 Relay 

1. Wabaunsee
2. Jackson Heights
3. Royal Valley 

4x400 Relay 

1. Sabetha
2. Royal Valley 
3. Jackson Heights 

4x800 Relay 

1. Sabetha
2. Wabaunsee
3. Jefferson County North 

Shot Put 

1. 10 Dawson Cochren   32-08.00 PR Jackson Heights  
2. 10 Harmonie Garrison   31-03.00 SR Horton  
3. 12 Samantha Neuner   30-00.50 Royal Valley  
4. 12 Bailey Long   29-06.50 PR Mound City  
5. 9 Carly Hutfles   29-05.00 PR Horton  
6. 11 Halle Scoby   29-01.50 PR Sabetha

Discus 

1. 10 Dawson Cochren   116-04 PR Jackson Heights  
2. 11 Halle Scoby   95-04 Sabetha  
3. 12 Lydia Tweed   90-10 SR Jefferson Co  
4. 10 Harmonie Garrison   87-10 SR Horton  
5. 11 Rebekah Hutfles   87-08 Jackson Heights  
6. 12 Bailey Long   87-00 SR Mound City


Javelin 

1. 12 Tera Wistuba   102-02 SR Jefferson Co  
2. 10 Dawson Cochren   98-07 PR Jackson Heights  
3. 12 Kylee Dieckmann   96-08 Jackson Heights  
4. 12 Samantha Neuner   95-08 SR Royal Valley  
5. 11 Kaydee Bertels   92-04 Jefferson Co  
6. 10 Ashtyn Keo   91-05 PR Horton


High Jump 

1. 12 Adie (Adison) Manville   5-06.00 Jefferson Co  
2. 12 Tera Wistuba   4-10.00 Jefferson Co  
3. 10 Eve (Evelyn) Smith   4-08.00 Jefferson Co  
4. 10 Kaiya Hullaby   4-04.00 PR Royal Valley  
5. 9 Brecken Edelman   4-02.00 Sabetha  
6. 9 Piper Chartier   4-00.00 PR Horton


Pole Vault 

1. 12 Olivia Saner   9-00.00 Sabetha  
2. 10 Ava Barnes   8-06.00 PR Mound City  
3. 11 Katelyn Schmalz   7-00.00 Jefferson Co  
3. 12 Shelby Fox   7-00.00 Jackson Heights  
5. 12 Triston Wyatt   7-00.00 Jefferson Co  
6. 11 Erica Schnacker   6-00.00 Royal Valley

Long Jump

1. 12 Lauren Schutter   16-10.75 Wabaunsee  
2. 11 Kanyon Olberding   15-10.50 Jackson Heights  
3. 12 Maliyah Soto   15-09.50 SR Horton  
4. 9 Aubrey Schmelzle   14-02.75 Sabetha  
5. 10 Ava Barnes   14-01.00 PR Mound City


Triple Jump 

1. 11 Kanyon Olberding   35-00.00 Jackson Heights  
2. 10 Sienna Jones   30-11.50 Wabaunsee  
3. 10 Eve (Evelyn) Smith   29-10.50 Jefferson Co  
4. 10 Clara Johnson   29-08.50 SR Jefferson Co  
5. 9 Taylor Bosley   29-02.00 Jackson Heights  
6. 11 Tressa Jim   28-04.25 Royal Valley

 

Boys Results: 

100 Meters 

1. 11 Devin Mock   11.58 PR Jackson Heights  
2. 12 Kieran Courter   11.78 Atchison County  
3. 11 Alex Browning   11.80 SR Jackson Heights  
4. 11 Daniel Coleman   11.96 PR Royal Valley  
5. 12 Wyatt Bacon   12.08 Jackson Heights  
6. 10 Damian Gillette   12.18 PR Sabetha

200 Meters 

1. 11 Devin Mock   24.06 PR Jackson Heights  
2. 11 Jamison Shane   24.68 Royal Valley  
3. 10 Grady Noll   24.90 PR Jefferson Co  
4. 12 Nahcs Wahwassuck   25.05 PR Royal Valley  
5. 11 Alex Browning   25.37 Jackson Heights  
6. 11 Grant Fulkerson   25.62 Wetmore

400 Meters 
 

1. 10 Isaac Kane   53.65 Jefferson Co  
2. 12 Tyrese Bishop   54.58 PR Sabetha  
3. 10 Walker Coulter   56.62 Royal Valley  
4. 10 Connor Keirns   56.80 Jefferson Co  
5. 11 Alex Browning   57.14 PR Jackson Heights


800 Meters 

1. 11 Haeden Forbes   2:07.41 SR Atchison County  
2. 12 Eric Bloom   2:08.78 PR Wetmore  
3. 10 Isaac Kane   2:09.46 PR Jefferson Co  
4. 10 Keaton Zembles   2:11.55 SR Mound City  
5. 10 Nate Linck   2:12.78 PR Jackson Heights  
6. 12 Calvin Ogden   2:13.12 PR Royal Valley

1600 Meters 

1. 12 Daniel Little   4:53.50 SR Jackson Heights  
2. 10 Keaton Zembles   4:55.28 PR Mound City  
3. 12 Calvin Ogden   4:56.50 PR Royal Valley  
4. 12 Colby Hanzlicek   5:08.56 PR Wetmore  
5. 12 Antonio Greemore-Hopkins   5:16.88 SR Royal Valley  
6. 10 Nate Linck   5:25.94 Jackson Heights

3200 Meters 

1. 12 Daniel Little   10:52.22 SR Jackson Heights  
2. 12 Colby Hanzlicek   11:02.20 SR Wetmore  
3. 10 Kalvin Evans   11:06.97 SR Sabetha  
4. 12 Antonio Greemore-Hopkins   11:30.59 SR Royal Valley  
5. 12 Trent Meredith   11:33.50 Jefferson Co

110 Meter Hurdles 

1. 11 Bricen Lee   16.58 PR Atchison County  
2. 12 Casey Myers   16.80 PR Onaga  
3. 12 Ian Anderson   17.42 Jackson Heights  
4. 12 Cole Burk   17.92 Jefferson Co  
5. 10 Miguel Hernandez   18.58 Wabaunsee

300 Meter Hurdles 

1. 12 Casey Myers   45.40 Onaga  
2. 11 Bricen Lee   46.18 Atchison County  
3. 12 Ian Anderson   46.24 SR Jackson Heights  
4. 12 Karson Worthington   46.27 PR Jefferson Co  
5. 12 Cole Burk   46.37 PR Jefferson Co

4x100 Relay 

1. Jefferson County North 
2. Royal Valley 
3. ACCHS 

4x400 Relay 

1. Jefferson County North 
2. Sabetha
3. Royal Valley 

4x800 Relay 

1. Jackson Heights 
2. Sabetha 
3. Royal Valley 

Shot Put 

1. 12 Keegan Lott   49-01.50 Atchison County  
2. 12 Ryan Feldkamp   43-08.00 Jefferson Co  
3. 10 Joshua Grimm   40-03.00 Sabetha  
4. 11 Coltin Myers   37-06.00 SR Atchison County  
5. 12 Dalton Peters   37-01.50 PR Mound City  
6. 10 Oscar Ayala   36-10.00 PR Royal Valley

Discus 

1. 12 Keegan Lott   145-05 Atchison County  
2. 12 Ryan Feldkamp   129-06 Jefferson Co  
3. 10 Joshua Grimm   125-02 Sabetha  
4. 12 William Rother   116-02 PR Mound City  
5. 10 Josh Boyden   112-07 Royal Valley  
6. 12 Kaden Lutz   111-03 PR Jefferson Co

Javelin 

1. 12 Keegan Lott   136-04 Atchison County  
2. 9 Andy Baker   135-02 PR Jefferson Co  
3. 12 Storm Hackler   133-05 Wetmore  
4. 11 Signal Douglas   127-00 PR Royal Valley  
5. 9 Kade Holliday   126-09 PR Jackson Heights

High Jump 

1. 10 Isaac Kane   6-02.00 Jefferson Co  
2. 11 Devin Mock   5-10.00 Jackson Heights  
3. 12 Tony Osburn   5-08.00 PR Mound City  
4. 12 Casey Myers   5-06.00 Onaga  
5. 11 Quinton Nelson   5-06.00 Royal Valley

Pole Vault 

1. 12 Tony Osburn   11-06.00 SR Mound City  
2. 11 Quinton Nelson   11-06.00 PR Royal Valley  
3. 10 Zach Boyden   11-00.00 Royal Valley  
4. 12 William Rother   10-06.00 PR Mound City  
5. 12 Caleb Worthington   10-00.00 Jefferson Co  
6. 11 Taegan Binkley   10-00.00 Jackson Heights

Long Jump 

1. 11 Devin Mock   19-04.50 Jackson Heights  
2. 12 Kieran Courter   19-04.50 SR Atchison County  
3. 12 Tony Osburn   18-08.25 SR Mound City  
4. 12 Eric Bloom   18-07.50 Wetmore  
5. 10 Wyatt Wurtz   18-04.25 PR Wabaunsee  
6. 10 Grady Noll   18-03.25 Jefferson Co

Triple Jump 

1. 11 Daniel Coleman   40-08.50 SR Royal Valley  
2. 11 Jacob Carls   39-09.25 Wetmore  
3. 10 Connor Keirns   39-06.75 PR Jefferson Co  
4. 12 Kieran Courter   39-05.75 PR Atchison County  
5. 11 Matthew Worley   38-01.50 Atchison County  
6. 11 Nohl Niehues   38-00.00 Sabetha

 

 


©2022 MSC Sports
Hiawatha, KS 66434
EEO Public Report


Powered by Radio Media Group