Tuesday, 27 July 2021
Login |  Register 
Local Sports News
2021 Class 4A and Class 3A State Track Live Results
By Jonny Kane
Copyright: MSC Sports
05/26/2021

It's the biggest state track meet across the country with over 70 area athletes competing at the Kansas state track meet at Cessna Stadium in Wichita. 

Kanzaland Radio will carry hourly reports across our family of radio platforms and below you can find live results of our area athletes. 

2021 State Track Results 

Class 4A

Atchison Redmen

Name Event Prelims Finals Finish
Eric Hill 300m Hurdles   43.84 13th Place

Holton Wildcats

Name Events Prelims Finals Finish
Darcee Ashcraft Shot Put 33-05.75 33-05.75 9th Place
  Discus   104-05 7th Place
Saydee Tanking Javelin   134-03 5th Place
Piper Robinson Pole Vault   10-06 5th Place
Amariah Allen Triple Jump   30-03.50 14th Place
Macey Gross High Jump   4-06 14th Place
  100m Hurdles 17.72 DNQ DNQ
  300m Hurdles   52.96 16th Place
Jayana Carlson 100m Hurdles 22.77 DNQ DNQ
Girls 4x800 Relay     11:21.24 15th Place 
Kale Purcell Long Jump 19-00.25 19-00.50 13th Place
  110m Hurdles 15.87 DNQ DNQ
  300m Hurdles   40.57 3rd Place
Ashton Schrick 800m   2:08.69 12th Place
Matthew Lierz Discus   114-03 15th Place
Canon Karn Javelin 138-10 138-10 16th Place
  Triple Jump   42-04 5th Place
Boys 4x400 Relay     3:36.58 13th Place
Boys 4x800 Relay     8:50.69 10th Place

Class 3A

Hiawatha Redhawks 

Name Event Prelims Finals Finish
Claire Geiger 100m Hurdles 16.14 16.35 8th Place
Ashlyn Henry Shot Put 33-01 34-00 12th Place
  Javelin   123-05 5th Place
Girls 4x800 Relay     10:15.38 6th Place
Justin Hodge 3200m   10:10.04 6th Place
Boys 4x800 Relay     8:49.10 11th Place

Jeff West Tigers

Name Event Prelims Finals Finish
Mellany Roene Triple Jump 34-0.50 34-2.75 8th Place

Girls 4x400 Relay

   

4:30.03

16th Place

Logan Wheeler Pole Vault   12-06 11th Place

Nemaha Central Thunder

Name Event Prelims Finals Finish
Hannah Scott Javelin   113-07 7th Place
  Shot Put 36-05.25 37-02.25 5th Place
Hailey Nordus 400m   59.94 3rd Place
Nathan Deters Shot Put   55-05.5 State Champion
  Discus 143-05 151-03 4th Place
Dylan Lortscher High Jump   6-02 2nd Place
Gavin Cain  Triple Jump   39-05.50 13th Place

Oskaloosa Bears

Name Event Prelims Finals Finish
Olivia Kilgo 100m Hurdles 17.53 DNQ DNQ
  Long Jump    16-05 4th Place
  Triple Jump   32-04 13th Place

Perry Lecompton Kaws

Name Event Prelims Finals Finish
Girls 4x800 Relay     11:05.05 14th Place
Hunter Hess 200m 22.71 22.16 2nd Place
  400m   50.79 2nd Place
Caidon Quinlan 100m 11.10 11.16 7th Place

Caden Dean

400m 

Long Jump

 

21-06.75

57.01

21-06.75

16th Place

4th Place

James Bartlett 800m   2:10.40 14th Place
Billy Welch Javelin 154-04 154-04 9th Place
Kaden Doleman High Jump   6-02 3rd Place
Parker Stone Long Jump 20-05 20-08.25 8th Place
Boys 4x100 Relay     43.43 State Champions
Boys 4x400 Relay     3:32.12 4th Place
Boys 4x800 Relay     8:27.44 4th Place

Pleasant Ridge Rams

Name Event Prelims Finals Finish
Emma Schwinn 100m 13.02 DNQ DNQ
  100m Hurdles 16.83 DNQ DNQ
  300m Hurdles   46.39 4th Place
Autumn Sass 800m   2:40.89 16th Place
Chase Wohlgemuth 110m Hurdles 16.53 DNQ DNQ
  300m Hurdles   42.07 5th Place

Royal Valley Panthers

Name Event Prelims Finals Finish
Ivy Fink Shot Put 31-05 34-01 11th Place
  High Jump   5-00 3rd Place
Samantha Neuner Javelin 85-11 85-11 16th Place
Morgan Harvey Triple Jump   31-03.25 15th Place
Luke Boyden Pole Vault   12-06 10th Place
Antonio Greemore-Hopkins 3200m   10:47 13th Place

Sabetha Bluejays

Name  Event Prelims Finals Finish
Leah Renyer Discus 102-06 102-06 11th Place
  Javelin   136-01 3rd Plac
Mary Lukert 300m Hurdles   48.70 11th Place
Olivia Saner Pole Vault   9-06 6th Place
Hattie Lukert 800m   2:30.64 9th Place
Girls 4x800 Relay     10:04.37 3rd Place
Noah Nonnast 200m 23.71 DNQ DNQ

©2021 MSC Sports
Hiawatha, KS 66434
EEO Public Report


Powered by Radio Media Group