Monday, 16 July 2018
Login |  Register 
Local Sports News
2018 Kansas High School State Wrestling - Area Wrestler Results
Copyright: MSC Sports

The 2018 State Wrestling tournaments are upon us in the State of Kansas and this year 43 Kanzaland radio area wrestlers earned spots at the State tournament in Class 4A and Class 3-2-1A.

Twelve area wrestlers finished their seasons with a Top six finish at State in Class 4A or Class 3-2-1A finishing on the podium. Full results for all 43 area wrestlers that competed at State are listed below. 

Class 4A State Wrestling brackets -- click here
Class 3-2-1A State Wrestling brackets -- click here

Top Team Performances
Class 4A:
Marysvillle - 10th place 
Holton - 13th place 

State Placers: 
Class 4A:
Holton - Kyler Tannahill (285lbs) - 2nd place
Holton - Kolby Roush (126lbs) - 3rd place
Marysville - Storm Slupiankek (160lbs) - 3rd place 
Marysville - Isaac Novotny (106lbs) - 6th place 
Marysville - Jonny Crome (132lbs) - 6th place 
Marysville - Arteyau Hornbeak (170lbs) - 6th place 
Marysville - Garron Champoux (182lbs) - 6th place 

Class 3-2-1A:
Sabetha - Elliott Strahm (285lbs) - State Champion
Riverside - Scott Resler (145lbs) - 2nd place 
Doniphan West - Zeb Speer (160lbs) - 4th place 
Oskaloosa - Jared Miller (182lbs) - 6th place
Pleasant Ridge - Trevor Ragland (106lbs) - 6th place 

Class 3-2-1A State Wrestlers:

ACCHS Tigers

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Colton Scholz 120lbs - 4th SO, 16-16 L pin 2:59 Won 12-11 Dec (cons. 1st rd) L pin 0:52        

Doniphan West Mustangs 

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Zeb Speer 160lbs - 2nd  SO, 31-7 Won pin 2:37 Won pin 1:23 L
7-2 Dec
Won 8-3 Dec  L MD 8-0 (3rd place match) Finished 4th place  

Oskaloosa Bears 

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Tristan Hopkins 145lbs - 3rd  SR, 31-8 Won pin 4:58 L pin 5:22 L 4-2 Dec         
Jared Miller 182lbs - 3rd SR, 37-2 W pin 3:37 Won pin 2:54 L 8-2 Dec (Semifinals) L 12-5 Dec  L 8-2 Dec (5th place match Finished 6th place  
Christopher King 220lbs, 3rd SO, 18-10 L pin 1:04 L 5-0 Dec (cons. 1st rd)          

Perry Lecompton Kaws 

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Thad Metcalfe 126lbs - 3rd FR, 26-12 L pin 1:56 Won 7-2 Dec (cons. 1st rd) L 3-0 Dec        
Collin Rossillon 220lbs, 4th JR, 19-15 W For. L pin 3:13 Won pin 2:15 L
6-0 Dec
     
Kyle Bonham 285lbs, 3rd SR, 24-12 L pin 2:52 L 7-4 Dec (cons. 1st rd)           

Pleasant Ridge Rams 

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Trevor Ragland 106lbs -2nd JR, 27-6 Won MD 10-2 Won 8-6 Dec L MD 12-4 (Semifinals) L pin 0:58 L pin 0:53 (5th place match) Finished 6th place  
Luke Oatney 138lbs - 4th  SR, 32-9 L pin 2:46 Won MD
10-0 (cons. 1st rd)
L pin 1:47        

Riverside Cyclones 

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Beau Horn 126lbs - 2nd SO, 37-4 L pin 4:17 Won pin 2:00 (cons. 1st rd) L 1-0 Dec         
Derrick Karn 132lbs - 2nd SR, 35-6 L pin 0:52 Won pin 1:31 (cons. 1st rd) Won pin 1:21 L pin 2:09      
Luke Horn 138lbs - 3rd  SO, 37-4 L 6-0 Dec Won MD 10-0 (cons. 1st rd) L pin 3:54        
Scott Resler 145lbs - 1st SR, 42-0 Won pin 0:59 Won MD 15-4 Won 6-1 Dec (Semifinals) L pin 3:06 Finished 2nd place    
Kinstin Juhl 152lbs - 4th JR, 35-8 Won pin 2:21 L pin 2:45 L pin 2:16        
Brayden Seimears 160lbs - 4th SR, 35-8 L pin 1:48 Won 13-7 Dec (cons. 1st rd) L pin 3:34        
Jacob MacKnight 195lbs - 4th SR, 37-4 L pin 0:41 Won MD 15-3 (cons. 1st rd) Won pin 0:45 L pin 2:37      

Royal Valley Panthers

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Bryce Garrison 160lbs - 3rd  JR, 34-10 L MD 14-2 L 5-4 Dec (cons. 1st rd)          
Brian Shane 285lbs - 2nd  SR, 35-8 W pin 2:43 L pin 1:28 L TB 3-1        

Sabetha Bluejays 

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Kaden Dillon 113lbs - 4th  FR, 37-4 Won pin 1:56 L MD 10-2 Won 6-2 Dec L 5-0 Dec      
Brandon Brownlee 145lbs - 2nd SR, 24-6 L 9-3 Dec L 8-3 Dec (cons. 1st rd)          
Kamden Brownlee 152lbs - 4th JR, 29-11 L pin 3:00 L pin 2:55 (cons. 1st rd)          
Elliot Strahm 285lbs - 1st  JR, 21-8 Won pin 1:23 Won pin 2:54 Won SV
3-1 (Semifinals)
Won SV 6-1 State Champion    

Class 4A State Wrestlers:

Atchison Redmen 

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Jayden Watkins 126lbs - 3rd SO, 19-10 L pin 3:19 Won 5-4 Dec (cons. 1st rd) L pin 4:27        
Riley Smith 195lbs - 2nd JR, 20-10 L 1-0 Dec Won 1-0 Dec (cons. 1st rd) L pin 1:27        

Holton Wildcats

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Jake Barnes 106lbs - 3rd FR, 29-11 L 9-5 Dec Won pin 1:47 (cons. 1st rd) L pin 4:25        
Taygen Fletcher 120lbs - 1st  SO, 32-10  Won MD 9-0 L 13-10 Dec Won SV
3-1
L 7-3 Dec      
Kolby Roush 126lbs - 1st SO, 35-6 Won pin 0:42 Won pin 3:55 L MD 12-4 (Semifinals) Won 4-0 Dec  Won 8-4 Dec (3rd place match)  Finished 3rd place  
Lawson Henry 138lbs - 2nd  SR, 39-8 Won 1-0 Dec L 3-2 Dec L 6-4 Dec         
Konner Tannahill 182lbs - 3rd  FR, 33-8 L pin 0:50 Won pin 2:34 (cons. 1st rd) L pin 2:34        
Killian O'Connor 195lbs - 4th JR, 19-18 L pin 1:59 L 7-2 Dec (cons. 1st rd)          
Austin Rollet 220lbs - 3rd SR, 26-13 L MD
11-2
L 1-0 Dec (cons. 1st rd)          
Kyler Tannahill  285lbs - 2nd  SR, 34-5 Won pin 5:02 Won MD 10-0 Won 8-2 Dec (Semifinals) L TB 3-2 Finished 2nd place    

Marysville Bulldogs

Wrestler Weight Class/Regional Finish Grade/Record 1st round 2nd round          
Isaac Novotny 106lbs - 2nd SO, 28-11 Won 9-5 Dec L MD 13-3 Won 8-5 Dec Won pin 0:57 L pin 2:55 L pin 4:40 (5th place match) Finished 6th place
Jakob Snellings 120lbs - 4th JR, 25-17 L MD
9-0
Won pin 4:25 (cons. 1st rd) L MD 8-0        
Ethan Crownover 126lbs - 4th JR, 31-11 L 4-3 Dec L 5-4 Dec (cons. 1st rd)          
Jonny Crome 132lbs - 3rd SO, 32-10 L 4-2 Dec Won pin 0:50 (cons. 1st rd) Won 3-2 Dec Won pin 2:46 L pin 1:33 L pin 4:15 (5th place match) Finished 6th place
Gabe Capp 145lbs - 1st  SR, 32-5 Won TF 18-1 L 8-7 Dec L pin 4:21        
Noah Ackerman 152lbs - 3rd SO, 24-7 L pin 3:35 L 6-4 Dec (cons. 1st rd)          
Storm Slupianek 160lbs - 1st SO, 33-2 Won 3-1 Dec Won 4-3 Dec L TB 6-1 (Semifinals) Won 6-0 Dec Won
4-1 Dec (3rd place match) 
Finished 3rd place  
Arteyau Hornbeak 170lbs - 2nd SO, 26-12 Won 8-2 Dec L pin 1:43 Won pin 4:08 Won 4-2 Dec  L pin 0:37 L pin 1:22 (5th place match) Finished 6th place
Garron Champoux 182lbs - 2nd SO, 29-11 Won 6-0 Dec L MD 10-0 Won TF
19-4
Won 4-1 Dec L 2-1 Dec L 3-2 Dec (5th place match) Finished 6th place
Seth Mooradian 285lbs - 2nd  SR, 26-6 Won 6-3 Dec L pin 3:34 L pin 1:37        

©2018 MSC Sports
Hiawatha, KS 66434
EEO Public Report


Powered by Radio Media Group