As the volleyball and cross country seasons continue, the postseason looms close at the end of October and KSHSAA has released the volleyball sub-states and cross country regional assignments.
2014 Volleyball Sub-States (Involving area teams) -- October 25th:
(Full Volleyball Sub-States - click here)
Class 4A
CHAPMAN – Clint Merritt, Manager (1 Court)
Chapman, Clay Center Community, Holton, St. George-Rock Creek
MERIDAN-JEFFERSON WEST – Brandan Giltner, Manager (1 Court)
Atchison, Hoyt-Royal Valley, Kansas City-Bishop Ward, Meriden-Jefferson West
PERRY-LECOMPTON – Theresa Beatty, Manager (1 Court)
Baldwin, Carbondale-Santa Fe Trail, Osawatomie, Perry-Lecompton
Class 3A
HIAWATHA – Kim Lillie, Manager (1 Court)
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge, Effingham-Atchison County Community, Hiawatha, Horton, Sabetha, Seneca-Nemaha Central, Wathena-Riverside
ST. MARY’S – Courtney Johnson, Manager (2 Courts)
Council Grove, Marysville, Osage City, Oskaloosa, Riley County, Rossville, Silver Lake, St. Mary’s
Class 2A
*BURLINGAME – Tammy Baird, Manager (1 Court)
Alma-Wabaunsee, Burlingame, Eskridge-Mission Valley, Lawrence-Bishop Seabury Academy, Lyndon, McLouth, Olathe-Heritage Christian Academy, Prairie Village-Kansas City Christian, Shawnee-Maranatha Christian Academy
WASHINGTON COUNTY - Scott Romeiser, Manager (1 Court)
Bellville-Republic County, Holton-Jackson Heights, Onaga, Troy, Valley Falls, Wakefield, Washington County, Winchester-Jefferson County North
Class 1A-DI
BLUE RAPIDS-VALLEY HEIGHTS – Tony Trimble, Manager (1 Court)
Blue Rapids-Valley Heights, Centralia, Frankfort, Highland-Doniphan West, Leavenworth- Immaculata
HANOVER - Kim Lohse, Manager (1 Court)
Clyde-Clifton Clyde, Downs-Lakeside, Hanover, Mankato-Rock Hills, Osborne
Class 1A-DII
RANDOLPH-BLUE VALLEY – Bridgett Henry, Manager (1 Court)
Axtell, Colony-Crest, Junction City-St. Xavier, Randolph-Blue Valley, Wetmore
SCANDIA-PIKE VALLEY – Gary Loring, Manager (1 Court)
Beloit-St. John’s/Tipton, Linn, Scandia-Pike Valley, Southern Cloud, Tescott
2014 Cross Country Regionals (Involving area teams) -- October 25th:
(Full Cross Country Regionals - click here)
Class 4A
Basehor-Linwood (Wyandotte County Park) Joe Keeler, Meet Manager
GIRLS- 2:00 p.m. BOYS- 2:30 p.m.
Atchison, Basehor-Linwood, Bonner Springs, De Soto, Holton, Hoyt-Royal Valley, Kansas City-Bishop Ward, Kansas City-Piper, Kansas City-Sumner Academy, Meriden-Jefferson West, Perry-Lecompton, Shawnee Mission-Bishop Miege, St. George-Rock Creek, Tonganoxie, Topeka-Hayden, Wamego
Class 3A
Riley County (Leonardville Golf Course) Harold Oliver, Meet Manager
GIRLS- 2:30 p.m. BOYS- 3:30 p.m.
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge, Effingham-Atchison County Community, Gypsum-Southeast of Saline, Hiawatha, Horton, Marysville, Oskaloosa, Riley County, Rossville, Sabetha, Seneca-Nemaha Central, Silver Lake, St. Marys, Wathena-Riverside
Class 2A
Washington (Cedar Hills Golf Course) Don Brax, Meet Manager
GIRLS- 2:00 p.m. BOYS- 2:30 p.m.
Allen-Northern-Heights, Belleville-Republic County, Burlingame, Eskridge-Mission Valley, Holton-Jackson Heights, Lawrence-Bishop Seabury, Lyndon, McLouth, Onaga, Troy, *Valley Falls, Wabaunsee, Washington County, Winchester-Jefferson County North
Class 1A
Riley County (Leonardville Golf Course) Harold Oliver, Meet Manager
GIRLS- 2:00 p.m. BOYS- 3:00 p.m.
Axtell, Blue Rapids-Valley Heights, Centralia, Clyde-Clifton-Clyde, Frankfort, Glasco, *Hanover, Highland-Doniphan West, Lost Springs-Centre, **Mankato-Rock Hills, Miltonvale, *Salina-St. John’s Military, Scandia-Pike Valley, Sylvan-Lucas Unified, Tescott, Wetmore
|