Tuesday, 25 June 2019
Login |  Register 
Local Sports News
Centralia Girls & Boys Lead Area Class 1A State Meet Qualifiers
By Jonny Kane
Copyright: MSC Sports
05/20/2019

A spot in the 1A portion of the state meet was on the line Friday afternoon at Washington County and below you can find the complete list of area state qualifiers. 

The state meet is scheduled to get underway Friday morning from Cessna Stadium in Wichita and we will have live reports beginning at 9:00 a.m. on 92.1 KMZA. 

The top four finishers in each event qualified for state this weekend in Wichita. 

Class 1A Regional at Washington County - Results

Axtell Eagles

Name Event/Finish Time/Distance
Quinn Buessing 3200m - 1st 10:51.92
  1600m - 1st 4:45.80
  800m - 1st 2:04.61
Kori Schmelzle 400m - 3rd  1:02.46
Girls 4 X 400 Relay 4th Place 4:24.40
Boys 4 X 800 Relay 3rd Place 8:59.42

Centralia Panthers

Boys 4 X 800 Relay 2nd Place 8:56.53
Morgan Kramer 100m - 1st  12.80
  200m - 1st 26.87
Girls 4 X 100 Relay 3rd Place 51.24
Isaac Gore 400m - 2nd 52.67
Tamra Jones 300m Hurdles - 1st 50.21
Girls 4 X 400 Relay 1st Place  
Madison Lueger Girls Shot Put - 3rd 36-04.25
  Girls Javelin 129-03
Daegan Steinlage Boys Shot Put 51-05
  Boys Discus 153-00
Kennedy Becker Girls Long Jump - 4th 16-08
  Girls Triple Jump - 3rd 34-08.75
Ian Haverkamp Boys Javelin - 4th 149-01
Breanna Schmitz Girls Pole Vault - 1st  11-00
Cooper Deters Boys Pole Vault - 1st 11-06
Derek VanDorn Boys Discus - 4th 137-10

Frankfort Wildcats 

Grace Dressman 100m - 1st 16.56
  300m Hurdles - 4th 51.47
Girls 4 X 800 Relay 4th Place 10:36.41
Garret Dalinghaus 110m - 2nd 17.35
  Boys Pole Vault - 2nd 11-06
Lydia Loiseau 100m - 3rd 13.37
Maggie Armstrong Girls Pole Vault - 2nd 9-00
Emilee Ebert 100m - 2nd 13.23
  200m - 2nd 27.18
  Girls Long Jump - 1st 18-01.25
Girls 4 X 100 Relay 1st Place 50.73
Boys 4 X 100 Relay 2nd Place 45.16
Carson Schreiner 100m - 3rd 11.67
  200m - 4th 24.58

Doniphan West Mustangs

Elle Williams 800m - 4th 2:31.60

Troy Trojans

Amanda Stock 110m Hurdles - 4th 17.24
  Girls High Jump - 3rd 5-02
Reid Jasper 100m - 2nd 11.61
  200m - 2nd 24.39
Cassidy Rosenberger 300m Hurdles - 3rd 51.07
Morgan Masters 200m - 3rd 27.43
  Girls Long Jump - 3rd 16-10.50

Valley Falls Dragons

Nathan Pickerell Boys Triple Jump - 4th 40-08.50

Wetmore Cardinals

Eric Bloom 3200m - 4th 11:00.59

©2019 MSC Sports
Hiawatha, KS 66434
EEO Public Report


Powered by Radio Media Group