Tuesday, 25 June 2019
Login |  Register 
Local Sports News
KGCA Releases 2019 All-State Golf Teams
By Jonny Kane
Copyright: MSC Sports
06/11/2019

The 2019 golf season has been in the books for a little over two weeks and with that the Kansas Golf Association has announced their all-state teams for the year.

In Class 3A the Sabetha Bluejays captured a second consecutive state title and finished with two guys onto the first team. David Pierson and Jesse Burger were each named to the first team after Pierson finished first at the state meet while Burger finished second.

In Class 1A Frankfort also captured a state championship and were led on the first team by Branden Bussman who took 10th at the state meet in Salina. The Wildcats also had Aiden Gerstner finish on the second team after a third place finish at state, while Frankfort added honorable mention selections by Brandon Anderson and Josh Tynon.

Below you can find the complete all-state selections for Classes 3-2-1A.

3A

1st Team

Grant Brenneman – Hesston
Garin Ihrig – Goodland
Jesse Burger – Sabetha
Dylan Fruend – Cheney
Cameron Rozean – TMP
David Pierson - Sabetha 

2nd Team

Ryan Lalicker – Goodland
Jace Watkins – Burlington
Trevor Watson - Caney Valley
Trey Sides – Phillipsburg
Jackson Radar – Marysville
Tyler Martin - Phillipsburg

Honarable Mention

Connor Stephenson – Cheney
Zach Burgess – WCS
Cole Warner – Girard
Harrison Middleton – Cheney
Eli Graham – WCS
Mark Bogner – Erie

2A
1st team

Tate Herrenbruck 11 Salina Sacred Heart
Kameron Shaw 10 Salina Sacred Heart
Easton Reynolds 10 Yates Center
Parker Krob 10 Plainville
Tanner Copeland 12 Plainville
Dalton Mai 12 WaKeeney – Trego Community

2A 2nd team
Jack King 9 Yates Center
Caleb Gilliland 10 Salina Sacred Heart
Reece Solander 11 Yates Center
Ryan Sellman 12 Humboldt
Charlie Skidmore 12 Salina Sacred Heart
Brady Frickey 10 Ellis

2A Honorable Mention
Alex Fischer 11 Republic County
Jarrod Dible 12 Hoxie
Austin Hobelmann 12 Smith Center
Nate Elmore 9 Salina Sacred Heart
Spencer Wishon 10 Oberlin
Carter Minson 11 WaKeeney – Trego Community

1A 1st Team
Alex Hickel 12 Central Plains
Brady Beougher 12 Stockton
Marshall Walton 12 Hutchinson Central Christian
Steele Wolters 11 Osborne
Branden Bussmann 11 Frankfort
Kendrick Woody 10 Atwood – Rawlins County


1A 2nd Team
Lathe Watkins 10 Osborne
Aiden Gerstner 10 Frankfort
Brandon Befort 10 Osborne
Grady Wolters 9 Osborne
Brett Thompson 12 Central Plains
Dayton Lantz 9 Osborne


1A Honorable Mention
Brandon Anderson 12 Frankfort
Brenan Dixson 12 Atwood – Rawlins County
Kobe Hoover 10 Washington County
Josh Tynon 12 Frankfort
Ethan Beckman 11 Wheatland - Grinnell
Isaac Domsch 9 Atwood – Rawlins County


©2019 MSC Sports
Hiawatha, KS 66434
EEO Public Report


Powered by Radio Media Group